Mida me ei näe, on see, mis peitub kardinate taga. Kuulsad ettevõtted nagu H&M, Cropp, Zara, ASOS, Shein ja New Yorker on head näited kahjulikest kiirmoebrändidest. Kiirmood on trendikate rõivaste odav masstootmine. Ettevõtted kasutavad selleks võimalikult odavaid materjale ja tööjõudu. Kolides tehastega välismaale vaestele aladele, kus on nõrgad või puuduvad töö- ja keskkonnaalased eeskirjad, ning kasutades madala kvaliteediga tekstiile ja värvaineid, on kiirmoeettevõtted võimelised massiliselt tootma odavaid riideid, et rahuldada lühiajalisi tarbija moesuundi.

Töötajate õigused

Kiirmoefirmad ekspluateerivad töötajaid maksimaalse kasumi jaoks. Hiigelvabrikute töölised töötavad minimaalse palga eest ebainimlikult pikki tunde. Paljud hakkavad alaealisena töötama, sest neil on vaja ennast ja oma pere ülal pidada. Kiirmoebrändide töötajad mitte ainult ei teeni madalat palka, vaid töötavad ohtlikes tingimustes ilma hüvitiste ja kaitseta. Heaks näiteks ohtlikest töötingimustest on Rana Plaza töökoja kokkuvarisemine Bangladeshis 2013. aastal, mis tappis üle tuhande töötaja. Töötajate ärakasutamine on samas vaid üks kiirmoe negatiivsetest külgedest.

Mõju keskkonnale

Kiirmood toodab 10% kogu maailma süsinikdioksiidi heitkogustest ja on naftatööstuse järel kõige reostavam ​​tööstusharu. Kiirmoefirmad toodavad igal aastal üle 150 miljardi riideeseme. Kuna need riided on odavad ja seetõttu tavaliselt ebakvaliteetsed, viskavad inimesed need pärast paari kasutamist minema ning ostavad uued. Enamik neist riietest on toodetud Hiinas, Bangladeshis või Indias, riikides, mis töötavad peamiselt kivisöega. See on süsinikdioksiidi heitkoguste poolest kõige räpasem energiatüüp. Paljud kemikaalid, mida nende odavate riiete valmistamiseks kasutatakse, satuvad pärast riiete äraviskamist prügilatesse ja sealtkaudu tagasi loodusesse. Veel üks kiirmoega seotud probleem on see, et riideid pestes või ära visates satub igal aastal ookeanidesse 500 000 tonni mikrokiudu. Seega on reostus tähtis asi mida silmas pidada, ostes kiirmoebrändidelt riideid.

Kuidas saad Sina kaasa aidata kiirmoe leviku vähendamisele?

OSTA VÄHEM
Isegi kõige keskkonnasõbralikumalt toodetud rõivas kasutab ressursse tootmiseks ja riidepoodi transportimiseks, mõjutades teatud määral keskkonda. Probleemi juur peitub meie liigses tarbimises. Me kipume arvama, et uute rõivaste ostmine teeb meid õnnelikuks. Võibolla peaksime oma elustiili läbi mõtlema.

OSTA RIIDEID SÄÄSTVATELT BRÄNDIDELT
Üha enam moebrände võtab arvesse oma toodangu sotsiaalset mõju ja mõju keskkonnale. Muidugi on lihtsam ja odavam minna lähimasse kaubanduskeskusesse oma garderoobi täiendama, kuid mida rohkem me nõuame jätkusuutlikku riietust, seda rohkem on seda saadaval – täpselt nagu mahetoitu oli raske leida 15 aastat tagasi, kuid täna on see saadaval enamikes kaubanduskeskustes. Tavaliselt on säästvate brändide rõivad mitu korda kvaliteetsemad ja mugavamad kui kiirmoebrändide omad. Muidugi maksad säästva brändi rõivaste eest rohkem, kuid nüüd juba tead, mis nende harjumuspäraste väga madalate hindade taga on.

OSTA TAASKASUTATUD RIIDEID(kõige tähtsam)
Taaskasutatud rõivaste kauplusi leiad tänapäeval kõikjal. Paljud veebipoed ja- rakendused pakuvad samuti igasuguseid kasutatud rõivaste ostmise võimalusi alates odavamatest riietest kuni kaubamärkideni. Kasutatud riiete ostmine on loogiliselt keskkonnasõbralik: annad uue elu tavapäraselt prügimäele mõeldud tootele, samuti säästad suure hulga raha. Viimase paari aasta jooksul on thriftimine populaarsust kogunud, mõned minu lemmikud thrift-poed Tallinnas on Sveta Vintage, Tartu maantee vintage Humana, Kotzebue vintage Humana ja Fankadelik.

Võimalusi on palju. Tarbime vähem, taaskasutame ja oleme keskkonnasõbralikud!

Balti jaama turg. astri.ee

Johannes Tampere 139A