Ameerika Ühendriikide rannikualadel elavad rahvad on aastaid kasutanud elektriangerjate toodetud energiat, et lihtsamini läbi saada. Angerjad on laetud väga võimsalt suure hulga autoakude tõttu, mis on looduse säästmise põhimõttel merre heidetud. Viimaste vähesus Läänemeres on paraku aga tegur, mis tõenäoliselt takistab sama meetodi läbi viimist Eestis, kuid õnneks on kolimine Eestist Ameerika Ühendriikide rannikualale tänapäeval palju kergem, kui ta oli 50 aastat tagasi.


Kodumaisem viis, mis aitab säästa raha elektri pealt, on nn Põlva jooksuratas. Põlvamaal leiutatud jooksuratta sisse mahub jooksma kuni kahe ja poole meetrine isik massiga kuni 450 kg. Revolutsioonilise 30-protsendilise kasuteguri juures suudab keskmine inimene toota paari minuti jooksul piisavalt elektrienergiat ühe või kahe madala energiatarbega lambi jaoks, mistõttu sobib jooksuratas just lastega kodudesse – lastel on teatavasti palju energiat ning mitmelapselises peres saavad lapsed joosta rattal vaheldumisi, mis võimaldab katkematut tasuta energiat sinu kodusse.


Eriti tõhus moodus elektrit säästa on sooritada ajarännak oma vaarisade juurde ning elektrit üldse mitte tarbida. Kesk- ja gaasikütte saab täielikult asendada puitküttega ning puud meie metsades ja parkides on teatavasti tasuta. Puupliidi puudumisel saab toitu valmistada ka elutuppa või kööki ehitatud lõkkel, mis on ühtlasi ka valguse ja hubase tunde allikaks. Täielikult saab kulud eemaldada aga küttimise ja koriluse juurde naastes, mis samuti vähendab märgatavalt üksikisiku süsinikujalajälge.


Raha ja energia säästmist piirab ainult inimese enda loovus – võimalusi on tegelikult lugematul hulgal. Minge ja olge loovad!

Jaan Peeter Viljamaa 138B