Samas suur osa selle ajalehe lugejaskonnast siis veel valimisealised pole. See aga ei tähenda, et poliitikast poleks mõtet huvituda. Poliitika leia aset ainult valimiskastide juures. Võibolla suudad just sina söögilauas vanavanemad ikkagi valima veenda või anda poliitikule täpselt selle viimase tõuke, et ta sulle olulise teema järgmisel koosolekul üles võtaks. Noor saab maailma laiemalt mõjutada, võttes endale olulistel teemadel sõna – miks mitte ka meedias.


Valimised on (lisaks sellele, et neil otsustatakse järgmise nelja aasta seadusandlik võim) väga huvitav, vaatemänguline aeg. Poliitilistelt ideoloogiatelt, mis tavaliselt kas koalitsioonikompromisside või päevapoliitika varju jäävad, pühitakse tolmukord maha. Valimisdebattides – nii televisioonis, raadios kui koolides – paljastuvad mõtted, vastandumised ja ühisosad teravamalt kui tavaliselt. Ja muidugi leidub tavalisest hulga suuremal määral jutuhimulisi poliitikuid, enamasti pastaka ja kompvekiga varustatud. Kokkuvõttes – suurepärane aeg uudistada nii poliitilist maastikku üldiselt kui enda isiklikku ideoloogilist naba. Siin artiklis toon mõned soovitused alustamiseks.


Katsu selgeks teha, mis probleemid ja valdkonnad sulle kõige olulisemad on.

Mõtle näiteks, mida sa ise võimule saades esimesena muudaks. Samuti tasub tähele panna, millised igapäevased kogemused sind frustreerivad, millised arutelud või uudised vihaseks ajavad – tugev emotsioon on hea vihje, et asi läheb sulle korda. Need valdkonnad on olulised kahel põhjusel: need aitavad leida huvitavamaid nurki poliitilisest arutelust (näiteks selle konkreetse teema alased debatid) ning võimaldavad ka tuvastada poliitikuid, erakondi ja ideoloogiaid, mis sinule paremini võiksid istuda.


Lahenda läbi Postimehe Hääleandja.

Postimees on valimiste eel loonud erakordselt tänuväärse tasuta tööriista. Esmalt tuleb vastata mõningatele poliitilise sisuga küsimustele. Seejärel näitab programm, milliste kandidaatide vastused sinu omadega kõige paremini klappisid, lubades neid ka ükshaaval võrrelda. Kõigele lisaks saad umbkaudu teada, kus paikned poliitilisel kompassil. Tulemused on eriti huvitavad, sest sinuga võrdselt „nõus“ on sageli mitme erineva erakonna esindajad. Partei pole ühtne anonüümne mass, poliitikat teevad inimesed. Kummaline, aga tõsi.


Tutvu erinevate poliitiliste ideoloogiatega.

Selleks võta näiteks ette mõni politoloogiaõpik või Youtube’i video. Mida tegelikult ikkagi tähendab neoliberalism, marksism või kristlik demokraatia? Pane tähele, millised sulle intuitiivselt kõige sümpaatsemad tunduvad. Püüa mõelda miks – kuidas mõjutab su elukäik, lähedaste arvamus jmt seda, mis sulle õige näib? Mõtle, millist elu elaksid igale ideoloogiale vastavas riigis. Proovi mõista, miks keegi neid ideoloogiad eelistada võiks, ja samas märka igaühe Achilleuse kandasid.


Vasta mõnele pikemale poliitilise kompassi testile.

Küsimused aitavad enda vaated veel põhjalikuma luubi alla võtta. Võibolla leiad siit ka veel mõne huvitava teema, mis sulle tegelikult korda läheb, aga mille peale kohe ei tulnud. Aga püüa päriselt järele mõelda – võta aega, lahenda üksi ja katsu mitte juba ette ennustada, milline vastusevariant millisele ideoloogiale vastab.


Uudista valimisprogramme.

Eriti tasub võrrelda lubadusi valdkonniti – selleks sobib näiteks mõni teema esimesest punktist, mis sulle eriti korda läheb. Õige pea võib ka selguda, et esmapilgul vastandlikud parteid lubavad väga sarnaseid asju. Mõtle kriitiliselt. Kas muutus on realistlik? Mis siis edasi saaks, kui see sisse viidaks? Miks just see erakond nõnda lubab? Püüa hoomata ka tervikut – kas suudad leida vastuolusid erakonna programmi siseselt või programmi ja varasema erakonna tegevuse vahel?


Leia sõpru, kes sinuga ei nõustu.

Vahva on olla enda sõpradega samal seisukohal ja valjusti kiruda inimesi, kes teisiti arvavad. Palju kasulikum on aga leida sõpru, kellega sinu mõtted vastuollu lähevad, ja püüda enda ideid vastastikku kaitsta. Läbi argumenteerimise võid saada selgemaks, miks midagi arvad. Samas vastupidi võib ka välja tulla, et sul ei olnudki õigus või et lõpliku arvamuse kujundamiseks kulub veel aega. Poliitilise sisuga arutelu (eriti, kui lahknevus on suur) võib näida hirmutavalt tuline, aga seda ei tasu peljata.


Õnn kaasa!