Eksperiment teeb selgeks, millistes Reaalkooli-lähedastes poodides igapäevaselt šopates saab rahakott kõige vähem viga.

Eksperimendi sisu

Eksperimendi jaoks panime viiest tootest kokku “keskmise reaalika ostukorvi”, milles leidub igaühele midagi maitsvat ja meelepärast. Ostukorvi koostades valisime tooteid erinevatest osakondadest, et säiliks mitmekesisus ja neid oleks võimalik igast poest leida. Väljavalituteks osutusid Beliefi ananassimaitseline energiavesi, juusturull saialetist, sportlaste lemmik banaan, Tere klassikaline kassikohuke ning värskendav Orbiti piparmündinäts. Kokku käisime neljas erinevas toidupoes, mille plusse ja miinuseid järgnevalt lahkame.

Kaubamaja toidumaailm

Ostukorvi hind 7,10 eurot.
Reaalkoolist lühikese jalutuskäigu kaugusel on toidumaailm, mis pakub nii silmailu kui ka maitseelamusi. Viru Keskuse keldris asuv pood võlub ostjaid suure gurmeeosakonnaga. Kahjuks oli ostukorv vaieldamatult eksperimendi kalleim. Eraldi võib välja tuua erakordselt kõrge banaanide kilohinna, juusturullgi oli konkurentidest hinnakam. Samas pakkus Kaubamaja kõige odavamat Beliefi uuritud poodide hulgast, seega kui vaevled energiapuuduses, võta ette värskendav jalutuskäik Kaubamajja.

Solarise toidupood

Ostukorvi hind 6,15 eurot.
Solarise toidupoodi, mis saavutas kolmanda koha, võib pidada Reaalkooli gümnasisti teiseks koduks, kes meist poleks kalapäeval või pärast väsitavat arvestust leidnud lohutust selle imelisest kaubavalikust. Plusspunktid lisanduvad kindlasti asukoha eest, möödub vaid mõni minut ja juba leiad end kassast. Solaris on tuntud küllaltki kõrgete hindade poolest, kuid siiski võib sealt leida eksperimendi odavaimat Orbiti nätsu. Kurvastava aspektina olid kohukesed kallimad kui mujal.

Toodete hinnad eri poodides / Allikas: Ingrid Hints

Vanalinna Prisma

Ostukorvi hind 6,11 eurot.
Teisele kohale jäänud Vanalinna Prismas osteldes satud justkui lühikesele Soome kruiisile, kus leidub nii eksinud turiste kui ka skandinaaviapäraseid tooteid. Üllataval kombel osutus ostukorvi hind peaaegu võrdseks Solarise toidupoega, seega ei pruugi igal söögivahetunnil Prisma-tripi ette võtmine tagada suurt rahalist kokkuhoidu. Samuti tasub valida mõni teine pood, kui ettevõtmise eesmärgiks on Beliefi soetamine, kuna Prismas on selle hind konkurentidest kallim. Soodsaim banaanide kilohind läks jagamisele Prisma ja Rimi vahel, seega reklaamlause “Üks mure vähem” jääb vähemalt nende puhul kehtima.

Aia tänava Rimi

Ostukorvi hind 5,41 eurot.
Rimi osutus eksperimendi kindlaks võitjaks, ainukeseks suuremaks kitsaskohaks on poe kaugus Reaalkoolist. Rimis müüakse eksperimendi odavaimaid juusturulle ja kohukesi. Kui osta Rimist ja Kaubamajast koolinädala jooksul viis (reaalika) ostukorvi, siis on rahaline kokkuhoid märgatav, koguni 8,45 eurot. Lisaks sellele jõuad teekonna jooksul lähemale oma igapäevasele sammude eesmärgile.

Kokkuvõte

Kahtlemata on kõikidel poodidel oma head ja vead ning kiire elutempo juures saab tihti otsustavaks poe asukoht. Ostukorvi lõplikku hinda mõjutavad ka erinevad pakkumised ja kliendikaardi soodustused. Positiivse poole pealt oli kõikides poodides mitmekesine valik ning võimalus kasutada iseteeninduskassat. Suurema kokkuhoiu eesmärgil jääb kõige soodsamaks võimaluseks ikkagi tasuta koolitoit, poodidest müüb valitud kaupu soodsaima hinnaga Rimi.

Ingrid Hints 140A
Priscilla Erelt 140A