Nii mõneski mõttes sarnaneb agoraa tänapäevase koolivetsuga. Sarnaselt agoraale paistab ka kooli tualettruumis alati mõni kogunemine toimuvat. Pole ühtegi vahetundi, kus vetsu külastades ei ootaks seal ees mõni seltskond, kes kogu ruumi ära blokeerib. Mis kõige olulisem - ka kooli tualetid ütlevad väga palju kooli enda kohta.

21. Kool
Kui välja jätta üks üksik kurb mandariin prügikastis, on 21.-se vetsud sensatsiooniliselt igavad. Kõik on puhas ning lõhnab enamasti lausa ebameeldivalt hästi. Tualettruume on palju ja kui enam-vähem majast hakkad aru saama, siis pole keeruline neid ka üles leida. Üksikud vetsud on nii suured ja avarad, et võta kasvõi sõber kaasa.

Ühesõnaga: kena aga igav – 7/10

Gustav Adolfi Gümnaasium
Kivised seinad, kitsad ruumid ja vana maja tekitavad omapärase, kuid pisut rusuva ja klaustrofoobse olemise. Vetsuanalüüsijale on selline päevinäinud tualett muidugi väga huvipakkuv, kuid kujutan ette, et igapäevaselt sellise vetsu külastamine võib olla päris ängistav. Aga vähemalt on neil hea apelsinilõhnaline seep.

Huvitav, aga mitte hubane – 6/10

Tallinna Prantsuse Lütseum
Vetsu sisenedes jääb kohe silma seinal rippuv maal. Koostöös puhaste valgete seinte ja avara ruumiga tekib mulje nagu viibiksid mõnes peenes kunstigaleriis või mõisas, mitte aga ühe kooli tualettruumis. Lisaks, valides aknapoolse kabiini, avaneb aknast imekena vaade kooli hoovile. Suurim probleemkoht on see, et kogu suure lütseumi peamaja peale on ainult 2 suurt vetsu: üks meeste ja üks naistevets.

Ilus, aga ebapraktiline – 8/10

Lütseumi tualeti sein. Erakogu

TIK
Kui lütseumis on vetse liiga vähe, siis Tallinna Inglise kolledžis on nii palju vetse, et ei teagi millist valida. Kõik kempsud on sooneutraalsed, seega puudub võimalus hommikul unesegasena kogemata valesse vetsu minna. Lisaks on kõik kabiinid omavahel eraldatud korralike seintega, kõigi privaatsuse armastajate meeleheaks. Suurim ja ühtlasi ka peaaegu ainus miinuspool on ebapraktiliselt madalal asuvad peeglid.

Tahaks rohkem kritiseerida, aga tõesti ei saa – 9/10

Tallinna Reaalkool
Kõikidest koolidest on vaieldamatult Reaali vetsudes kõige suurem õpilaste enda panus – olgu see siis raamaturiiuli, plakatite, jõulukaunistuste või seintel olevate kirjutiste näol. Mõnele pisut pedantsemale inimesele võivad kritseldused kabiinide seintel mõjuda häirivalt, kuid pärast igavate ja puhaste koolivetsude külastamist tervitan mina väikest omapära avasüli.

On nagu on, aga vähemalt pole igav – 8/10

Sooviksin tänada sõpru teistest koolidest, kes mulle lahkesti olid nõus tualette tutvustama, ning EKI sünonüümisõnastiku artiklit sõna „vets“ kohta.

Eke Tooming 138B