Eesti riik on 104-aastane, Reaalkool saja neljakümne ühene. Olime koolina olemas enne meie riiki ja oleme ajaloos kaasa aidanud meie riigi tekkele.

1918. aastal tulid Narvast ärevad teated, et sakslased on otsustanud Narva maha jätta, punaste sissetung on reaalne ja ainult paarsada meest oleks riiki kaitsmas. Kuna vägesid polnud kuskilt võtta saadeti Tallinnast appi koolipoistest kaitseliitlased. Need ei olnud sõjaväelased, vaid veebruaris iseseisvuse väljakuulutamist kaitsnud poisid, kes asusid Konstantin Pätsi kõne ja orkestri saatel Narva suunas teele. Nii need poisid ja mehed läksid rindele, praktiliselt oskusteta, aga täis soovi ja usku oma kodu kaitsta.

Usun, et nii nagu mina olite ka teie tulnud 14. novembril Reaali Poisi juurde eesmärgiga avaldada austust neile, kes meie iseseisva riigi rajasid. Austusavalduse eelduseks on sisemine mõtisklus ja tehtu väärtuse mõistmine. Julgus seista oma elu hinnaga Eesti inimeste jaoks oluliste väärtuste – iseseisva, vaba Eesti – eest on nähtavasti suurim väärtus, millele täna austust avaldada. Isamaalisus, Reaali vaimu üks olulisi tunnusosi, viis realistid vabadussõtta.  Koolijuhina ja Eesti inimesena pean vajalikuks, et meie noored õpiksid sellest, mõtiskleksid olnu üle ja ka mäletaksid seda.

Austagem olnut, hinnakem olevat!

Ene Saar