Suvekuulutajatena ei oma me uhkeid ladinakeelseid nimesid, vaid kirjutame suve algusega seotud fenomenidest.

Vastupidiselt isotermilistele protsessidele on esimeseks suvekuulutajaks just muutuv temperatuur. Esmapilgul lihtne ja loogiline, kuid tegelikult annab see muutus ühele pühendunud suvekuulutajale arvutult privileege. Loetleme mõned peamised:

1. Söögivahetundidel on piisavalt soe, et õues jäätist süüa! Mõnel päeval, kui pea on kogutud tarkusest küllastunud ning lõunasöögi valik tundub ületamatu raskusena, on kaval seada sammud Solarise jäätiseleti poole. Rikkalikust valikust leiab iga nautleja endale midagi meelepärast, mida (peaaegu) soojas päikesesäras nautida. Plusspunktid, kui jõuad enne tundi jõudmist jäätise ära süüa!
  2. Tänavatel on liikumas näha ägedaid ja omanäolisi ketse! Kartmata, et lumi ja lörts riidest jalavarjud jäädavalt ära rikub, on ka kõige hoolsamad meist kapinurgast leidnud oma parimad suvejalatsid. Enamasti musta värvi talvesaapad on asendunud kõikvõimalike värvide, mustrite ning kangastega tossude-ketside-tennistega. Järgmine kord tee pargis peoplewatching’u asemel ketsiseiret.

Lähtudes meie geograafilisest asukohast ning muudest toredatest 403 klassis õpitavatest teguritest, on suveaeg kaunis valge. Järsku on saabunud see õnnis hetk, kui pärast pikka päeva koju jõudes oli veel täiesti valge! Ja siis on valge juba kodutöid tehes, paar nädalat edasi juba nendega lõpule jõudes, kuni selleni, et õhtul voodisse paistab aknasse veel lahkuv hämarik. Sellega kaasnevad fenomenid:

1. Oht päikesepõletusele! Esimene varasuvine päikesepõletus saab su märkamatult kätte, olles ääretult salakaval. Ilm võib tunduda tuuline, isegi jahedavõitu, võid vajada mantlit, kuid see ei takista esimesi UV-kiirgusest pakatavaid päikesekiiri su nahale jõudmast. Tehtud kahju selgub ilmselt alles mõni tund hiljem, kui avastad, et oled enda näole päevitanud päikeseprillid ning ninale võrdelist sõltuvust kujutava graafiku kujutise.
  2. Tedretäpid!!!! Need, kellel on 1. fototüüpi nahk, teavad täpselt, millal külmad kevadised kiired asenduvad soojade ning suvistega. Nimelt on selle näitajaks väikesed pruunikad pigmendilaigud põskedel ning laubal. Isiklikult tunnen, et oman tedretäppide saabudes 10 korda rohkem iseloomu! (Mia)

Kui soojad ilmad ja sellega kaasnevad tegurid korra kõrvale jätta, on suvekuulutajaid märgata ka kooli peal. Tähele tasub panna järgmisi märke:

1. Igapäevased kontrolltööd ja tähtajad. Varasemate perioodidega võrreldes tundub kõiki kodutöid topelt. Kooli peal on näha ringi liikumas poolunes ja magamata õpilasi, kelle eKool on punaseid „Kontrolltöö“ silte täis ja iga nädal tundub hullem kui arvestuste nädal. Kallid õpetajad on järsku pähe võtnud kõik tööd veel kiirelt enne suve ära teha.
  2. Aknast sisse paistev päike. Unetuid öid arvestades loob soe päike parajad tingimused väikeseks lõunauinakuks. Puhkavad pead on vajunud igas suunas. Mõni toetub käele, mõni lauale või naabri õlale ning naabri puudumisel vastu seina. Profid suudavad magada lausa sirge seljaga ja pead toetamata. Kevadväsimus niidab.

Loetletud kuue fenomeni seast saab iga suvenautleja valida välja enda lemmiku(d). Fenomene võib nautida kas kõiki korraga või ükshaaval, üksi või sõbraga. Üks on igatahes kindel – kõik neist viitavad peatsele 35-nädalalise kooliaasta lõpule. Puhata, mängida ja suve nautida saab juba loetud päevade pärast!

Mirjam Koppel 139C