Kuna väljaspool Mauruse pubi kohtuvad Reaali õpilased harva oma kaugete naabritega Inglise Kolledžist, paluti mul kirjutada võrdlus meie koolidest. Mis juhtub seal võõral maal, kus keel on teine ja olümpiaade ei võideta?


Koolimaja

Tallinna Inglise Kolledži hoone ei ole kahjuks esimene koolimaja Tallinnas, ega ole ta lameda kelpkatusega historistlik hoone. Aga, nagu tõdes Eke Tooming RP novembrinumbris, on TIKis kahtlemata kõige paremad vetsud G5 koolides. Sooneutraalsed, puhtad, uksed küljes – mida võib veel tahta! Ainult mõnikord on poolelt korruselt kaheks kuuks seep puudu. Ja trepid! Oh, millised majesteetlikult labürintsed trepid! Spordihoone kaks paralleelset mururohelist treppi üksteise ümber kruvides pürgivad taevasse nagu desoksüribonukleiinhape. Kui Cthulhu, nende ilu on hoomamatu ja higimull pääsematu!


Mitte et liigselt oma kooli mainet maha tõmmata aga ma ei leidnud pilti vetsust mille kaant ei olnud varastatud. - Karl Erich Sooaru

Raamatukogu

Kuidas Reaalkooli õpilased sellise raamatukoguga toime tulevad, olümpiaadidest rääkimata, on minu jaoks selle kooli suurim mõistatus. (Peale muidugi sööklas liha liigi määramise.) Legendaarsest raamatukoguhoidjast hoolimata on Reaali raamatukogu postmargi suurune ja umbes sama mugav. TIKi raamatukogu seevastu on ideaalne koht õppimiseks ja muudeks ebavajalikeks tegevusteks. Siin on kahel korrusel(!) mitu-setu lauda, hunnik kott-toole ja üks mõnus (lagunev) diivan. Tõsi, seda viimast saab ka Reaalis, aga diivaniprivileeg on ainult sellele koorekihile, kes Piret Otsa kabinetti lubatakse. Kolledžis on tundide vahel põõnamine inimõigus.


Koolitoit

Ohhohhoo! Kõigi õpilaste lemmikteema! Reaalpiht pea muust ei räägigi. Seemneleib võeti ära. Kartulid pole piisavalt praetud. Mu supis on kivi. (geoloogiline, mitte bioloogiline kivi) Järjekorrad treppideni ja pannkooke ei ole kaua olnud. TIKi söökla paugutab natuke teistmoodi. Päevapraadi ei ole, aga kõik toiduained tunduvad värskemad. Kana võiks mõnikord vähem värske olla, aga see selleks. Igal hommikul postitab Väga Tore Sööklaonu Anton tänase söögi Facebooki, et õpilased teaks kohe, kas peab Solarisse jooksma. Ja järjekorrad on ka tipptunnil alla 10 minuti. Pannkooke saab küll kahjuks ainult valimiste aegu.


Puhvet

Puhvet on meie hariduse alustala, mis toidab odavalt keha ja vaimu ning õpetab kahtlaselt jõukatele viiendikele inflatsiooni valusat tõde. Kui kana ja riis pole õpilase jaoks piisavalt toitev, ahvatlev või magus, jookseb ta kas puhvetisse või Solarisse. Selline tõde kehtib mõlemas koolis. Ka puhveti pakutud toidud on sarnased. Salatid, võileivad, maiused ja joogid, kellele vihikuid ja kellele kanget kohvi. Aga puhveti keskkond on täiesti erinev: Reaali puhvet on Puhvet suure P-ga, ehitatud vananevast monotoonsest puidust ja ümbritsetud laudadega, millel toretsevad Kinder Buenod ja Wolt’i kotid. TIKi puhvet on aga kui kohvik Kalamajas: telliskivist seinad, palju taimi ja kõrged pukkidega lauad, kuhu ei tohi mingil juhul Wolt’i kotti tuua. Puhvet jääb puhvetiks ja kohv on täpselt sama keskpärane.


Õppimine

TIKi õppekorraldus on kõige keerukam ja akronüümi-lembelisem süsteem, mida ma kunagi Eesti haridussüsteemis kohanud olen ning selle selgitamise jätan rahuga kellegi teise õlgadele. Palju huvitavam on aga rääkida üldisematest trendidest õppimises. Reaalkoolis võib nädalas olla kõvasti üle 40 akadeemilise tunni. TIKis aga pole ei 11. ega 12. klassil kunagi üle 30 tunni nädalas. Mitte, et TIKi õpilased samuti kaheksast viieni koolis ei oleks, sest väga tihti on nende tundide vahel mitmetunnised augud. (Siis tulevad eelmainitud kott-toolid raamatukogus üpris kasuks) Nagu humanitaarkoolile kohane, ei ole olümpiaadid TIKis nii olulisel kohal, kui Reaalkoolis. (On raske leida üldse midagi, mis on kuskill sama kõrges aus kui olümpiaadid Reaalis) TIKi õpilaste suurimad katsumused tulevad nii igapäevaõpingutes kui võistlustasandil tihti just kirjandite näol. Ka matemaatikas! Kui sa tahad TIKi gümnaasiumi matemaatikast läbi saada, pead sa kirjutama rohkem kui ühe mitmetuhandesõnalise uuringu. Kas selline süsteem on parem, peab igaüks ise otsustama. Aga olgem õnnelikud, et meil on valida nii erinevate lähenemiste vahel!

Karl Erich Sooaru (Reaal --> TIK)