Sarah Moon Fotografiskas

Prantsuse fotograafi Sarah Mooni näitus „Püsipunktis“ on üleval Telliskivi Fotografiskas terve vaheaja vältel. Tegu on kunstnikuga, kes alustas modellina, kuid osutus hoopis oma hingelt pildistajaks. Tema loomingut on kirjeldatud väga iseäralikuna. Moonile on iseloomulik tema fotosid elavdavad viited kinole ja kirjandusele, mis teevad kogemusest nii-öelda ajarännaku. „Püsipunktis“ on tugevalt esindatud tema sürrealistlikud teosed, mis on Fotografiska näitusetutvustuse alusel „kütkestavad, salapärased, tundmatud ja hägused muinasjutud, kus vorm, tonaalsus ja ilu on segatud peensusteni improvisatsioonilise ja peaaegu delikaatse intensiivsusega“. Mooni pilte vaadates näib justkui oleks mindud ajas sada aastat tagasi: fotod meenutavad vägagi Man Ray leitud fotogramm meetodit. Sürrealistlikud motiivid ka kihiline kompositsioon 1920. aastate võtmed on midagi pigem haruldast kaasaegse kujutuva kunsti skeenel.

https://www.fotografiska.com/tallinn/naitused/sarah-moon/


„Mälu arheoloogid“ Kumus

Lisaks teamLabi sensatsioonilisele näitusele on Kumu kunstimuuseumis äsja avatud „Mälu arheoloogid“ – ülevaade Baltimaade kunstikogu Vitols Contemporary kaasaegsest kunstist. Tegu on ligi 1000 teosega üle 150 kunstniku loomingust Ida- ja Kesk-Euroopast. Meediumid varieeruvad installatsioonist väikeste fotodeni perealbumitest. Valdavaks on kontseptualism ning mingis mõttes ka stiilipuhtus. Minule Sally Stuudio kunstikooli kaudu tuttav eesti maalikunstnik Alice Kask näiteks eksponeerib oma pealkirjata õlimaali, kus on kujutis mustast prügikotist. Näituse tuumikuks ongi just ajaloolised allikad (enamasti kunstnike endi arhiividest), mis keerlevad ajastul peale Berliini müüri langemist. „Mälu arheoloogid“ sümboliseerib seeläbi Walter Benjamini mõttearendust, et oma minevikule lähenemiseks tuleb „kaevata“.

https://kumu.ekm.ee/syndmus/malu-arheoloogid-kunstikogu-vitols-contemporary/


Pühademuusika Estonias

Kolmapäeval 28. detsembril esinevad Liisi Koikson, Vaiko Eplik ning Priit Võigemast Estonia kontserdisaalis koos Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkestri (Rasmus Puuri juhatusel). Ikoonilise Joygunsi duoga (Eplik-Võigemast) oma laule esitama liitub Koikson, kusjuures oli ta kaastegev Joygunsi plaadil „Sel suvekuul“. VHK keelpilliorkester annab Epliku ja Võigemasti lugudele uusi nüansse. Kontsert on ka eksklusiivne võimalus kuulata artiste, kes väga sageli lavale sammu ei sea. Vaiko Epliku esinemine pole kahjuks sagedane, rääkimata Joygunsi kokkutulekust ning Liisi Koiksonist ja Rasmus Puuri „Puurilindudest“.

https://concert.ee/kontsert/puhademuusika/?ek_id=3395


Teatriessee „...Eetika“

Kinoteatri produktsioon „...Eetika“ on Paavo Piigi lavastus, mis räägib sellest, mis on õige ja mis on vale (ehk eetikast). Etendust on võimalik näha veel 29. ja 30. detsembril Kanuti Gildi saalis. Tegu on Piigi koostööga koreograafide (Hanna Junti ja Rauno Zubko), lauljate (Saale Kreen, Maria Listra ja Annabel Soode) ja lavakunstnikuga (Liisa Maria Lai). Piigi näidendit nimetatakse oma vormilt „teatriesseeks“ — tema arvates ei räägita avalikus ruumis piisavalt eetikast, mistõttu ongi „...Eetika“: katse seda muuta. Teatrifännist hea sõbra sõnul lõppes lavastus järeldusega, et „pole vahet, kas eetikaga tegeleda või mitte, sest eetikaga tegelevad inimesed pole niikuinii eetilisemad kui ülejäänud inimesed“.

https://www.kinoteater.ee/laval/eetika  


„Sa oled täna ilusam kui homme“ Vabal Laval

Lauri Lagle „Sa oled täna ilusam kui homme“ võib oma pealkirjaga jätta pisut erineva mulje sellest, mis laval päriselt toimub. Näidend ei ole armastuslugu, vaid kokkusaamine erinevate inimeste vahel. Lisanna Annus kirjeldab oma arvustuses, kuidas etenduse eesmärk on ausalt omavahel rääkida, mida annab edasi ka nii-öelda „steriilne“ ja „esteetiline“ lavakujundus. Vabale Lavale on omane alati huvitavad lahendused lavakujunduse osas, „Sa oled täna ilusam kui homme“ seda trendi ei katkesta. Tegu on justkui „Püha õhtusöömaajaga“, kus hunnik värvikaid isiksusi on kokku kogunenud, et omavahel arutada. Ehkki ka selles näidendis avastatakse üksteise kohta midagi sama skandlaaset kui see, et Jeesus sai teada õhtusöögilauas, et üks kohalviibijatest on reetur. Etenduse tuumikuks on inimeste lähedus ja omavaheline suhestumine. Von Krahli produktsioon lavastub Vabal Laval Telliskivis 22. detsembril.

https://www.vonkrahl.ee/lavastus/sa-oled-tana-ilusam-kui-homme


Kirjandusõhtu „Viimane neljapäev“

Iga kuu viimasel neljapäeval toimub luule- ja kirjandusõhtu — nii-öelda „vabalava“. Detsembrikuu K6VN toimub Põhjala tehases Botikus 29. detsembril. Mitmekülgsed esinejad ja õndsameelne seltskond ei jäta õhtut igavaks. Kindlasti ka kui omal on midagi näiteks Notesi üles kirjutatud, siis ilmtingimata registreerida end oma loomingut esitama. Eelmise kuu kirjandusõhtul esines minu hea tuttav Joe Bidenina ning pidas kõne pealkirjaga „Kui ma oleks kapital“. Tegu on vägagi vaba vormiga ning tasuta üritusega!

https://www.facebook.com/viimaneneljap2ev/


Aitäh Romi Hasa vil!110 oma panuse eest artikli valmimisele!


Lotta Mii Hasa 139A