Traditsiooniliselt toimub Vabalava jaanuari lõpus / veebruari alguses, ent see aasta lükkus üritus koroonapuhangu tõttu kuu aega edasi, 10. märtsile. Suur kummardus korraldajate ees, kes said koroonareeglitega koostööd tehes ürituse kõigest hoolimata suurepäraselt korraldatud. 2022. aasta Vabalava peakorraldajad olid Gerdo Germann 12.c ja Kadriann Kummer 11.c klassist. Ürituse toimumise üheks alustalaks olid mõistagi kümned sponsorid: Hr. Mauruse pubist Intsikurmu fesitavalini. Tänu sponsoritele täitusid kinkekotid ja loosiauhinnad hea ja paremaga, samuti olid vaheagadel saadaval jäätised ja kihisevad joogid. Maitsvaid küpsetised panid välja Põhikooli Esinduskoja liikmed. Nelja prestiižse žüriiliikme hulka kuulusid eesti keele ja kirjanduse õpetaja Kristi Koit, Reaalkooli vilistlane Kaspar Kalle, laulja Yasmyn ning näitleja ja laulja Hanna-Liina Võsa.


“Party rock is in the house tonight!”

Kui neoklassitsistlikus stiilis hoone esiuksest sisenesin, pandi käe ümber ilus helesinine käepaelake. Õhtu algas värskendava Sanpellegrinoga, mida jagus kõigile.  Aula sissepääsu ees oli avatud minikohvik, kust sai soetada brownie’sid, suvikõrvitsapirukat, muffineid ning palju muud head ja paremat. Kell lõi kuus ning oli aeg saali siseneda. Rahvas võttis istet ja jäi põnevusega õhtujuhtide eessõna ootama. Isegi kolmanda korruse rõdu oli paksult rahvast täis. Saalis istudes oli hästi näha, kui palju peakorraldajad ürituse nimel olid pingutanud - lava ja valgustus olid võimsad, helitehnika töövalmis ning publikul oli võimalus nautida toitu ning jooke. Ning siis jõudiski kätte hetk, mida rahvas oodanud oli - lavale astusid õhtujuhid Robin Juul ja Kertu Kaare, kes tutvustasid žüriid ja kõnelesid paar sõna eelseisvast õhtust. Lõpuks oli aeg lavale tulla esimestel esinejatel - kitarristil Ants Kärneril ja lauljal Liisi Puural, kes esitasid laulu „Ära mind lahti lase“. Sõu võis alata.

Õhtujuhid Kertu ja Robin / Allikas: Karl-Mattias Moor

Rajupesu / Allikas: Karl-Mattias Moor

Kuigi kõik läks üldjoones hästi, tekkisid õige pea mikrofonidega mõned probleemid, mida helispetsialistid polnud ette näinud, kuid õnneks tegutseti kiiresti - probleemid lahendati ning üritus võis edasi minna. Mitmeid esinejaid nähti Vabalaval esmakordselt, näiteks Reaali Poisi peatoimetaja Oskar Pukk ja GAG-i ajalehe Ausõna peatoimetaja Annabel Agasild esitasid koos laulu „City of stars“ filmist „La la land“ ning kõige elavama etteaste tegi viiest 10. klassi noormehest koosnev ansambel TRELLID, kes tõmbas rahva käima oma debüütlauluga „2x“, mille võib leida Soundcloudist. Osa esinejaid olid ka varem reaalikate ees esinenud, näiteks räppar S10 esitas kaks aastat tagasi koos räppari Tussuvaguniga nende hittlaulu „Satsindus“, kuid see aasta S10 mitte ei räppinud, vaid rokkis koos punkbändi Rajupesuga. Mainimistväärt on ka Rajupesu kitarrist Hendrik Truss 11.c klassist, kes ei hoidnud ennast tagasi ja rokkis täiega. Samuti oli teist korda Reaali Vabalaval Georg Rüütel lõõtspilliga, kes esitas enda kirjutatud patriootliku loo „Ooo Reaalkool“ koos kitarrist Marten Rannutiga. Selle laulu sõnad on järgmised:

Ahti Pent, Andres talts, Andrus Kangro, Anna-Liisa Pärt, Anu Kell, Daniel Kaasik, Ove Purje, Ege Viil, Egle Pihlap, Ene Saar, Erik Mäe, Erika Vatsel, Erkki Otsman, Eve Karp, Geili Kütt, Hanna Britt Soots, Helen Kaasik, Heli Ahuna, Heli Toos, Jaagup Kippar, Kaidi Pugal, Kailit Taliaru, Kaisa Linnamägi, Kerli Kupits, Kersti Veskimets, Kristel Haugas, Kristi Koit, Kristi Vahenurm, Maarja Kell, Madis Olspert, Madis Somelar, Veiko Somelar, Marko Reedik, Martin Saar, Meelis Songe, Mirja Bluum, Piret Karu, Piret Otsa, Rait Eslon, Reivo Maasik, Riin Saar, Tatjana Truuväärt, Thea Turulinn, Tiia Luuk, Tiia Nigulis, Tiina Talvi, Toomas Reimann, Valjo Tooming, Villu Raja

REFRÄÄN

Ooo Reaalkool, palju tarku vähe ruumi,
Ooo Reaalkool, uhke maja tublid õpsid,
Ooo Reaalkool, musta valgelt riidesse,
Ooo Reaalkool, kes vastu peab see läbi lööb.

Traditsioonid
Pingutus
Poistekool
Reaalkool

Ooo Reaalkool, kehv on ventilatsioon,
Ooo Reaalkool, ei sind murra ükski häda,
Ooo Reaalkool, ei saa enam magada,
Ooo Reaalkool, kus on tunnel Maurusesse?

Traditsioonid
Pingutus
Poistekool
Reaalkool

Väsimus, metsas vaimne tervis, koroona, vähe und, Somelar, nukker, traditsioonid, sõprus, armastus, lapsed, dünastia, seksuaalvähemused, TÕ, image, alko, higi, elu, õppimine, lasanje, õppimine, paberid välja, väsimus, sõrmus, viisnurkne staadion, halvad insenerilahendused, füüsika, Reaali logo, Villu, integraal, kitsas garderoob, sussikotid, 303, Reaali Poiss, rahvariided, söökla, märk, must-kuldne müts, 4. korrus, trepid, saared, kellad, repressiivorgan, kodu, suur maja, ajalugu, koolimaja, surm, Ene kõne maja kohta, marmortahvel, sisejalatsid, kenad riided, must ja valge, Potsa tantsud, REKi plaanid, RKT tunnid


Õhtu lõppes „üllatusesinejaga”, kelleks olid Toomas Reimann ja füüsikud. Kui eelviimane lugu oli olnud ägedaloomuline ja lõbusatujuline, siis viimane lugu oli vastupidi rahulik ja kaunis.


Ballroom Blitz / Allikas: Paul Nurk

Peale väikest pausi kuulutati välja kolm võitjat. Esimesena kuulutati välja žürii valitud võitja, kelleks oli Ballroom Blitz. Ballroom Blitz tegi midagi enneolematut - ühendas rahvatantsu ja rock’n’rolli. Nende etteaste pakatas energilisusest ja tantsul oli kaasahaarav efekt. Žürii tegi oma valiku ühemeelselt ja üsna ruttu, lisaks oli žüriil palve, et nad kunagi tantsimist ära ei lõpetaks. Teise võitja kuulutasid välja korraldajad, kelle lemmikuks osutusid Epp ja Hannes. Epp laulis laulu „Sa haara kinni mu käest” ja Hannes saatis teda kitarril. Epp suutis publiku ja žürii endaga tõeliselt kaasa elama panna, nii et isegi Hanna-Liina Võsa ja Yasmin laulsid Epuga kaasa. Kolmandaks kuulutati välja rahva lemmik. Selle auhinna pälvis endale lõbusa koreograafiaga amatööransambel Pärlipüüdja Enjoyers. Nad esitasid kõigile südamelähedase loo „Pärlipüüdja” ning kuigi lauluhäältest jäi poistel puudu, tekitasid rannariided ja lustakad tantsusammud väga suvise tunde. Pärlipüüdja Enjoyers esitas õhtu lõpuks uuesti enda loo, kuid seekord sattus lavale terve publik.

Pärlipüüdja Enjoyers / Allikas: Paul Nurk

Kuigi mikrofonid vahepeal kumisesid ja muusika korra katkes, oli siiski tegu legendaarse Vabalavaga, millest said loodetavasti alguse nii mõnegi esineja muusikakarjäärid. Üritus näitas, et andekaid artiste on meie koolis küllaga, nii kitarrimängijaid, muusikalilauljaid kui ka suupillivirtuoose. Peakorraldajad tegid tohutu suure pingutuse ning seda oli igal hetkel tunda.