Mida kujutab üldse endast üks anagramm? Lühidalt ja selgelt öeldes on anagramm sõnamäng, kus tähed sõnas või lauses liigutatakse ümber, et moodustada uus sõna, sõnapaar või lause (loodu ei pea omama tähendust, kuigi asja võlu peitub just tähenduse olemasolus). Näiteks on anagrammid keravälk = väle rakk, maailma ots = isamaa tolm, William Shakespeare = I am a weakish speller.


Anagramme hakati kasutama juba Vana-Kreekas, et leida nimede sügavamaid tähendusi – vanimad leitud anagrammid pärinevad juba umbes 3. sajandist eKr, äärmiselt populaarsed olid nad keskajal. Läbi ajaloo on anagramme päris korralikult erinevatel otstarvetel kasutatud: ideede tugevdamiseks (samatähenduslikud, täiendavad anagrammid), šifreeritud sõnumite saatmiseks või niisama meelelahutuslikel eesmärkidel. Samuti on angramme ohtralt kasutatud pseudonüümidena, millest arvatavasti kuulsaimana võib välja tuua Voltaire’i, kelle tegelik nimi oli Francis Marie Arouet. Tavapäraselt esines Arouet nime all AROUET L.J. (Arouet noorem), millest ta moodustas anagrammi VOLTAIRE (I ja J ning U ja V olid tollel ajal sama kirjapildiga). Muuhulgas tähendab „vol taire“ prantsuse keeles „ole vaikselt“.


Anagrammide moodustamise mitmekülgsus ja mõnel juhul keerukus peitub võimaluste rohkuses. Kui ühes sõnas on n tähte, saab sellest moodustada n!-1 erinevat anagrammi, seega mida pikem sõna, seda rohkem anagrammide moodustamise võimalusi.

Lisafakt: Prantsuse kuningal Louis XIII oli oma isiklik anagrammide moodustaja Thomas Billon, kelle tööks oli anagrammide põhimõttel ennustuste tegemine ning kuninga lõbustamine ja ülistamine anagrammidega. Oma töö eest sai ta kenasti palka, olles lõppkokkuvõttes kuninglik anagrammide tegija lausa 14 aastat.


Reaali Poisi jaoks on eksklusiivselt moodustatud väike anagrammide mäng, kus anagrammide moodustamiseks on kasutatud mõningate Tallinna Reaalkooli õpetajate nimesid. Minu poolt suurimad tänud eki.ee/tarkvara/anagramm/ leheküljele, hea töö. Mängu eesmärgiks on ühendada anagramm/anagrammid õige nimega, millest anagramm moodustati. Kui annad alla, siis võti on joone all. Lahendage hästi.

Õpetajad Anagrammid
1. Helen Kaasik A. Estravel kai, reetlik vaas
2. Erika Vatsel B. kiretu rap, kepi Artur
3. Madis Somelar C. allu Ken
4. Piret Karu D. delta transs
5. Natalja Siniorg E. marani arst
6. Martin Saar F. etruski pilk, piklik turse
7. Kerli Kupits G. otsi trikki
8. Kristi Koit H. tore pitsa, toa pitser
9. Andres Talts I. ravimi osake, viieka Osmar
10. Reivo Maasik J. nonii jalgratas
11. Mirja Bluum K. Juri lummab
12. Anu Kell L. Amor silmades
13. Villu Raja M. isalik dekaan, kiilakas Dean
14. Daniel Kaasik N. arv Julial
15. Piret Otsa O. kaheksa neli, kenake lihas

*Esitatud anagrammid ei ole kuidagi seotud õpetajaga, kelle nimest anagramm moodustati.

Võti: 1O; 2A; 3L; 4B; 5J; 6E; 7F; 8G; 9D; 10I; 11K; 12C; 13N; 14M; 15H

Elliott Pruun 913C