Uksel seisab silt: 408. Hetkeks tabab teda üllatus, sest ta ei olnud kunagi varem seda ust põhjalikult silmitsenud. Mis võib teda ees oodata, kui ta siseneb 408 ruumi? Kas keegi töötab seal? Äkki leidub seal katusele viiv luuk? Või äkki on see uks alati suletud varjamaks Tallinna Reaalkooli kõige süngemaid saladusi? Vandenõuteoreetikute avaldatud kirjutiste järgi on ruumi 408 müsteeriumi kohta kolm lahendust.


Reaali kõige levinuma vandenõuteooria autor on Rivaali Ema. Tema teooria pakub välja, et 408 on otsetee Maurusesse. Esmalt kerkib esile küsimus, miks ei näe seda ust kunagi avatuna, kuigi Maurust külastavad kümned õpilased ja õpetajad igapäevaselt. Rivaali Ema väidab, et juhtkond hoiab seda saladusena, sest vastasel juhul tekitaks loodusseadustega vastuolus olev võlutunnel meedias palju poleemikat. Reaalkooli kogukond oleks alalise ajakirjanduse rünnaku all, neljanda korruse koridorid sumiseksid uudishimulikest õpilastest, kes tahaksid portaali enda huvides ära kasutada, ning, mis kõige hullem, Maurusest oleks söögi- ja joogipoolis alatasa otsas. Ent see, et õpilased seda ust kunagi avatuna ei näe, ei tähenda, et see kunagi avatud poleks. Reede õhtuti, kui neljandal korrusel on tuled juba kustutatud, sõidavad mõned õpetajad, õueriided seljas, liftiga kõige ülemisele korrusele. Tühjas ja pimedas koolimajas pole juhtkonnal portaali paljastamist vaja karta. Mauruse võlutunneli olemasolu on ka põhjus, miks kooli juhtkond 2019. aasta REK-i presidendivalimisi saboteerida võis. Üks kandidaatidest esitles enda valimislubadusena Reaalkooli ja Mauruse vahelise tunneli ehitamist. Nagu arvata, see kandidaat ei osutunud õpilaste poolt valituks. Tänase päevani ei ole teada, kas kandidaadi valimiskampaania ja -lubadused polnud päriselt nii populaarsed kui võitja lubadused või astus mängu kooli juhtkond, et oma saladust varjata.


Teise laialt levinud vandenõuteooria looja on Male Avarii. Male Avarii arvates ruumi 408 ei eksisteeri. Kui ruumi uks avada, vaatab vastu G. Otsa tänav. 2000. aasta ehitustööde käigus, mil ehitati välja neljas korrus, otsustasid projekteerijad, et korrusel on liiga vähe aknaid. Neljandal korrusel on enamikes klassides ainult katuseaknad või pole ühtegi akent. Ehitustööd olid peaaegu lõpule jõudnud, kui projekteerijad külastasid klaustrofoobse ja umbse õhkkonnaga neljandat korrust. Üks neist aimas ette, et akendeta ruumist ei lahku ajupingutusest tingitud higilõhn enne järgmist päeva. Iga neljanda korruse klassiruumis veedetud tunniga kasvab umbsuse ja higilõhna tase, sest mida umbsem on, seda higisemaks lähevad õpilased (lumepalliefekt). Seetõttu lõi projekteerija ettenägelikult augu G. Otsa tänava poolsesse seina. Paraku ei andnud Tallinna linnavalitsus Reaalkoolile luba seina löödud augu kohale aknaraami panna, sest see oleks rikkunud ajaloolise neoklassitsistlikus hoone välisilmet. Aknaraami asemel pandi augu kohale ukseraam sildiga 408. Väljastpoolt krohviti ukseraam ülejäänud välisilmega sarnaselt lõheroosaks. Õpilased võisid küll lisaaknast ilma jääda, aga vähemalt näeb koolimaja tänavalt vaadates kena välja.


Kolmanda teooria lõi Eriala Vaim, kelle arvates sisaldab ruum 408 viimset kui ühte gümnaasiumiastme kontrolltööd. Kahjuks aga jääb see uks õpilastele igaveseks suletuks. Ukse avamiseks peab arvestama topeltukse, tabaluku ja sfinksi mõistatusega.


Vandenõuteooriatele vaadatakse tihtipeale viltu, kuid neis võib peituda tõetera. Rivaali Ema, Male Avarii ja Eriala Vaim on ise Tallinna Reaalkooliga tihedalt seotud isikud ning sellest võib eeldada nende faktipõhist mõtlemist, millest on lähtutud ka teooriate loomisel. Iga lugeja valib oma versiooni sellest müstilisest ruumist, kuid unistada tuleb suurelt! Päris kindlasti ei ole ruum 408 lihtsalt üks labane torudega täidetud tehnikaruum…


Birgit Reintam 139C