Andy Warhol – maailmakuulus kunstnik ja fotograaf, kelle käe läbi on sündinud mitmed popkunsti tippteosed.

Andy Warhol oli USA-s kasvanud loomeinimene, kes juba elu varajastel aastatel hakkas tegelema joonistamisega ning fotograafiaga. Vanemate sooja toetusega läks Andy ülikooli graafilist disaini õppima ja pärast lõpetamist kolis New Yorki, kus ta alustas ajakirjade ning reklaamide illustreerimist. Tema omamoodi pentsik stiil kogus kuulsust ja muutus inimeste seas populaarseks.


1950ndate lõpus otsustas Warhol aga uutele kunstilistele radadele liikuda ja keskenduda maalimisele. Ta alustas igapäevaste asjade ja kuulsuste portreedega eksperimenteerimisega. Uued teosed olid silmapaistvad, värvikirevad ning humoorikad. Need läbivad jooned said ühtlasi popkunsti tunnusmärkideks. Warhol avaldas oma teostes huvitaval viisil armastust, näiteks maalis ta 1962. aastal Campbelli supipurkidest 32 erinevat versiooni ja tõstis need sellega kunstistaatusesse.


Warholi pikemaks uudistamiseks tasub külastada Fotografiska näitust „Photo Factory“, mis keskendub eelkõige kuulsuste polaroididele ning huvitavatele seikadele kunstniku elust enesest. Näituse pealkiri tuleb Andy Warholi töökojast Factory, mis oli tõeline pühapaik ja mängis olulist rolli popkultuuri arengus. Factorys valmisid tema parimad palad ning see oli New Yorgi eliidi pidude toimumispaik. Oma karjääri jooksul jagas Andy vaid üksikuid detaile oma eraelust. Fotografiska näitus toob aga päevavalgele tema päevikusissekanded ning aitab lahti mõtestada tema loomingut.


Andy Warhol oli tõeline täht, kes ei kartnud luua ja mõelda kastist välja. Ta kujundas popkunsti kirega ning on jätnud uhke jälje kunstiajalukku. Tema näitus Fotografiskas, mis on üleval 26. veebrurarini, peegeldab seda täiel rinnal. Soovitan soojalt veeta mõni mõnus õhtupoolik kunsti seltsis ja avastada endas Warholi fänn!